Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall ha som föremål för sin verksamhet att sälja fordon, reservdelar, tillbehör och därmed tillhörande tjänster samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 227 433 | 441 787 | 1 475 671 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -79 031 | 20 486 | 9 213 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -78 492 | 21 984 | 30 |
| Årets resultat (tkr) | -22 247 | 3 966 | -13 |
| Summa tillgångar (tkr) | 140 593 | 136 729 | 231 952 |
| Antal anställda | 3 | 7 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 227 433 | 441 787 | 1 475 671 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -79 031 | 20 486 | 9 213 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -78 492 | 21 984 | 30 |
| Årets resultat (tkr) | -22 247 | 3 966 | -13 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 864 | 2 162 | 2 558 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 133 728 | 134 566 | 229 395 |
| Tillgångar (tkr) | 140 593 | 136 729 | 231 952 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 18 410 | 40 657 | 36 692 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 335 | 335 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 122 182 | 95 736 | 194 926 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 140 593 | 136 729 | 231 952 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 545 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 3 079 | 3 942 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 475 | 2 311 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 3 | 7 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 75 811 | 63 112 | 210 810 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 518 | 971 | |
| Vinstmarginal | -34.8% | 4.6% | 0.6% |
| Soliditet | 13.1% | 29.9% | 15.9% |
| Kassalikviditet | 96.4% | 99.7% | 103.6% |
Hedin Electric Mobility AB ingår i en koncern med 189 bolag. Moderbolag är Hedin Mobility Group AB (publ) och koncernmoderbolag är Hedin Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall ha som föremål för sin verksamhet att sälja fordon, reservdelar, tillbehör och därmed tillhörande tjänster samt därmed förenlig verksamhet.